دکتر عباسعلی نصر اصفهانی

متخصص جراحی و لاپاروسکوپی


شرکت در انتخابات ونقش سازمان نظام پزشکی

شرکت درانتخابات و نقش سازمان نظام پزشکی

روز چهارم اسفند روز برگزاری انتخابات نظام پزشکی است. سازمان نظام پزشکی بعنوان یک سازمان غیردولتی منتخب جامعه محترم پزشکی، هرچند قدرت اجرایی زیادی ندارد ولی از طریق نقش مشورتی و تعامل با نهادهای اجرایی و نظارتی مختلف و همچنین نقش مرجعیت در رسیدگی به اختلافات پزشک و بیمار، توانایی زیادی در پاسداری از حرمت و قداست حرفه پزشکی و ایجاد اعتماد و شرایط امن و آرام، هم برای پزشک و هم برای بیمار دارد. از طریق این سازمان برای مردم و مسئولین نهادینه می شود که؛ با در نظر گرفتن این که انسان اشرف مخلوقات است و حفظ و حراست از جان و سلامت جسمی وروانی او از ارزشمند ترین امور می باشد و این مهم نیز به پزشک واگذار شده است، باید همواره قداست این حرفه و حرمت ارتباط پزشک و بیمار حفظ شود. از آنجا که ساختمان جسمی و روحی انسان، بسیار پیچیده وظریف است، کسی که به حرفه پزشکی می پردازد از زبده ترین و نخبه ترین فرزندان جامعه برگزیده شده، بهترین سالهای عمر خود را صرف آموزش این علم و هنر کرده در تمام زندگی شغلی خود نیز، درکنار کار مستمر و روزانه، لازم است همواره خود را به روز نگه داشته و زمانهایی را صرف مطالعه و شرکت در دوره های آموزشی مختلف نماید و در این راه، هم وقت و هم سرمایه صرف کند. او با تمام وجود باید با بیماری، غم، درد و رنج و مرگ ومیر بیماران درگیر باشد و چه بسا از سلامت جسم و روح خود و خانواده اش هزینه کند تا بتواند وظیفه خود را به بهترین نحو انجام دهد.

سازمان می تواند برای متولیان تعیین تعرفه های درمانی، هرچه بهتر تبیین کند که حفظ جان و باز گرداندن سلامت بیمار ممکن است پر هزینه و گران باشد و این هزینه را نباید بر عهده پزشک و کادر درمان نهاد و انتظار داشت که پزشک به دلیل مشکلات اقتصادی، برای تامین زندگی خود، بطور مستمر، با تراکم زیاد و ساعات کار طولانی خدمت کند، یعنی هم در زمان کمتری تعداد زیادی بیمار معاینه یا عمل کند و هم در شیفت های متعدد و پی در پی در بیمارستان و مطب و غیره کار کند. چون بدیهی است بر قراری ارتباط مناسب بین پزشک و بیمار و سپس شرح حال و معاینه خوب و درنهایت تصمیم گیری درست و توجیه بیمار نسبت به بیماریش، وقت گیر است و حذف هر کدام از مراحل فوق یا تعجیل در آن (همچنین انجام تعداد زیادی عمل جراحی در زمان کم)، دردرجه اول برای بیمار و سپس برای پزشک مخاطره آمیز خواهد بود. بنابراین باید تعرفه ها طوری تعیین و اصلاح گردد که پزشک نه تنها فرصت و فراغت برای کار دقیق داشته باشد، زمان و امکانات کافی برای مطالعه و زندگی در شان خود را نیزداشته باشد و هزینه درمان هم، بطور مناسب توسط شرکت های بیمه گر، دولت و یا خود بیمار به نحو مقتضی پرداخت شود(ارجح این است که با تقویت بیمه همگانی و تعیین تعرفه های واقعی، ارتباط پولی بین پزشک وبیمار قطع شود و رابطه مقدس پزشک و بیمارتحت تاثیر مسائل مادی قرار نگیرد). بخصوص در مراکز دولتی شرایط کار برای پزشکان بسیار نامساعد و سخت است و فشار تورم، مشکلات اقتصادی و تعرفه های ناچیز بر شانه پزشکان این مراکز به شدت سنگینی می کند، هر چند در مراکز خصوصی نیز تا شرایط مطلوب فاصله زیاد است.

از طرف دیگر، باید حین ارزیابی و نظارت بر کار پزشکان و همچنین بررسی اختلافات بین پزشک و بیمار، به این نکات توجه داشت که پزشک در چه شرایطی و با چه دستمزدی کار می کند و چه امکانات پرسنلی یا تجهیزاتی (که در اغلب بیمارستان ها به اندازه کافی و در حد استاندارد نیست ) در اختیار دارد. این امر شامل همه پزشکان، چه پزشکان عمومی که در صف مقدم درمان هستند و در موارد اورژانس و یا الکتیو با حجم وسیع و متنوعی از بیماری ها در گیر هستند و چه متخصصین که با ظرافت ها و پیچیدگی های بیماری ها در رشته تخصصی خود درگیر هستندد، می شود.

انتخابات نزدیک است و بر عهده جامعه محترم پزشکی است که بطورفعال در انتخابات شرکت کرده، با برگزیدن کاندیداهایی که به وضعیت وشرایط کاریشان آگاه تر و برای پیشبرد اهداف جامعه پزشکی مناسب تر می دانند، به ارتقای شرایط کاری و حرمت و شان خود کمک کنند. لازم به ذکر است که افزایش تعداد رای دهندگان هر شهر بر تعداد نمایندگان آن شهر در شورای عالی نظام پزشکی می افزاید و در نتیجه نظام پزشکی آن شهرنقش بیشتری در سیاست گذاری کلی سازمان نظام پزشکی در سطح کشور خواهد داشت.


آدرس مطب : اصفهان خیابان آمادگاه جنب قنادی بابک
تلفن : 32225166 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
سوالات پزشکیمطالب و مقالاتمطالب صنفی اجتماعیصفحه اصلیپیامهای کاربرانسایتهای دیگربرنامه هفتگیتحلیلی بر تعرفه های درما