دکتر عباسعلی نصر اصفهانی

متخصص جراحی و لاپاروسکوپی


تحلیلی بر تعرفه های درمان

تحلیلی بر تعرفه های جراحی

در مطلب قبل، تعرفه بعضی عمل های جراحی شایع، در رشته های تخصصی مختلف ذکر شد. این ارقام در برگیرنده حق الزحمه جراحی، مراقبت ها و ویزیت های پیگیری می باشد. می دانیم بابت ویزیت های پس از عمل، حق الزحمه ای به پزشک تعلق نمی گیرد. با در نظر گرفتن ارقام مذکور برای دریافتی پزشک بابت عمل های جراحی، اگر برای ویزیت روزهای پس از عمل، حق ویزیت مشابه بیمار عمل نشده را در نظر بگیریم و آن را از دریافتی جراح کم کنیم، ارقام جالبی به دست می آید که لازم است مسئولین محترم تعرفه گذاری خدمات درمانی، به آن توجه فرمایند.

فرض کنید بیماری تحت عمل لاپاراتومی یا هیسترکتومی قرار می گیرد و به مدت یک هفته به دلایل مختلف، تحت نظر و بستری می ماند(در اعمال جراحی بزرگ، افزایش طول بستری به دلیل عوارض مختلف امری رایج است.). اگر جمع حق ویزیت بیماری را که برای یک هفته بستری است ولی عمل نشده که در بخش تامین اجتماعی معادل 53580 تومان و در بخش دولتی 30618 تومان خواهد شد از دریافتی جراح در بیماری که عمل شده است کم کنیم، برای لاپاراتومی مبلغ 2268- تومان و برای هیسترکتومی 30396 تومان در بخش تامین اجتماعی (و به ترتیب 1326 - و 17382 تومان در بخش دولتی) بعنوان حق الزحمه خود عمل جراحی بدست می آید.

یعنیدریافتی پزشک بابت درمان بیماری که یک هفته بستری باشد و عمل نشود، بیشتراز وقتی می شود که بیمارش مورد جراحی لاپاراتومی قرار گرفته باشد و اگر هیسترکتومی شده باشد برای حق الزحمه جراحی در تامین اجتماعی 30366 تومان ودر بخش دولتی 17352 تومان باقی می ماند. یا درمورد جراحی ویپل، کرانیوتومی یا تعویض مفصل هیپ اگر مدت بستری پس از عمل را دو هفته درنظر بگیریم ، پس از کسر حق الزحمه ویزیت های مشابه، 56070 تومان(در مراکز دولتی 32040 تومان) برای حق الزحمه متوسط خود عمل برای جراح باقی می ماند(صرف نظر از اینکه برای اینگونه جراحی ها گاهی چند ویزیت در روز یا تماس های تلفنی متعدد جهت پیگیری وضعیت بیمار لازم است) و اگر طول عمل ویپل را بطور متوسط در شرایط ایده آل 5/5 ساعت درنظر بگیریم(uptodate)، در بخش تامین اجتماعی برای این عمل، ساعتی حدود 10000 تومان(و 5714 تومان در مراکز دولتی) دستمزد برای عمل جراحی پرداخت می شود!

در مورد درمان های اورژانسی، با توجه به مشکلات خاص و پیچیده وضعیت های اورژانسی و شرایط کاری در ساعات غیر اداری،استرس و فشاربیشتری بر پزشک تحمیل می شود که در تعرفه گذاری درمان های اورژانسی در نظر گرفته نمی شود و اجحاف بیشتری به پزشک می شود.

گاهی حقوق ماهانه ناچیزی که پزشکان استخدامی دریافت میکنند سر شکن کرده، به حساب جبران کمبود تعرفه ها می گذارند، در حالی که این مبالغ پاسخگوی نیاز به حضور فیزیکی و آمادگی دائمی برای ارائه خدمت، الزام به کشیک های سخت و طاقت فرسا و تلفن های شب و نیمه شب (که آرامش خانواده پزشک را کلا تحت تاثیر قرار می دهد)، دوره ها و کلاسهای آموزشی و مدیریتی ، ساعات و هزینه های مطالعه و غیره هم نیست که بخواهد جبران تعرفه های نارسا را بکند.

نتایج احتمالی وضعیت فعلی تعرفه ها:

- یا عدم رغبت جراح برای عمل، به خصوص برای جراحی های بزرگ که عوارض و استرس بیشتر دارند و سرگردانی بیماران برای گرفتن پذیرش عمل را ایجاد می کند، یا اقدام به افزایش تراکم و ساعات کار و کاهش دقت و کیفیت درمان، برای تامین زندگی.

- در مورد ویزیت بیماران سرپایی که مستلزم وقت گذاری کافی پزشک برای شرح حال، معاینه، بررسی های پاراکلینیک، تامل در یافته ها، تجویزهای مختلف و توضیح دادن به بیمار دربارهبیماریش می باشد افزایش تراکم و سرعت کار منجر و به تشخیص های اشتباه و یا عدم راهنمایی کافی بیمار و آسیب بیمار می شود .

- با آسیب دیدن کیفیت درمان بیمار، رابطه معنوی پزشک و بیمار نیز مختل می شود.

پیشنهاد ها:

با عنایت به حرمت و ارزش جان و سلامت انسان و اینکه حفظ جان و سلامت و ارتقای کیفیت زندگی انسان، شایستگی صرف هزینه لازم (هر چند به نظر زیاد باشد ) را دارد، سرانه درمان باید با کارشناسی دقیق و آگاهانه محاسبه شود و افزایش یابد.

پزشکان، من جمله جراحان از نخبه ترین فرزندان این جامعه هستند و دفاع از امنیت شغلی و آسایش آنها نیز بر عهده مسئولین است. و لازم است ضمن تلاش برای رفع مشکلات آنها، از برخوردهای خصمانه و اهانت به آنها در رسانه ها جلوگیری شود.

جبران هزینه های فزاینده درمان نباید بر دوش پزشکان گذاشته شود و به بهانه بدهکار شدن شرکت های بیمه، از افزایش تعرفه ها پیشگیری شود.

تعرفه ها به خصوص در بخش دولتی، متناسب با تورم افزایش یابند.

اصلاح نسبت تعرفه عمل های جراحی مختلف، متناسب با زمان عمل، مهارت مورد نیاز و مراقبت های مورد نیاز قبل، حین و پس ازعمل (من جمله تعداد روزهای پیگیری ).

تقویت بیمه ها و پرداخت تعرفه های واقعی توسط سازمان ها و شرکت های بیمه و به دنبال آن قطع رابطه پولی بین پزشک و بیمار.

الزام بیمه های تکمیلی به انجام تعهداتشان نسبت به درمان بیمار و پرداخت تعرفه های آزاد حتی در بخش دولتی.

اعمال تعرفه های خصوصی در مورد نزاع ها و تصادفات (دلیلی برای ملاحظه افراد ضارب که به عمد باعث آسیب و خسارت به دیگران شده اند از جیب بخش درمان وجود ندارد وهمچنین منطقی نیست که شرکت های بیمه شخص ثالث که همه هزینه های تصادفات و دیه ها را بر اساس نرخ آزاد و متناسب با تورم می پردازند و بر همین اساس هم حق بیمه هایشان را دریافت می کنند، در مورد حق الزحمه کادر درمان مورد ملاحظه قرار گیرند و از حساب و جیب سیستم درمان به آنها تخفیف داده شود).


آدرس مطب : اصفهان خیابان آمادگاه جنب قنادی بابک
تلفن : 32225166 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
سوالات پزشکیمطالب و مقالاتمطالب صنفی اجتماعیصفحه اصلیپیامهای کاربرانسایتهای دیگربرنامه هفتگیتحلیلی بر تعرفه های درما