دکتر عباسعلی نصر اصفهانی

متخصص جراحی و لاپاروسکوپی


باز هم مشکل تعرفه ها

بسمه تعالی

در روزهای اخیر شاهد هجوم همه جانبه بعضی رسانه ها و بعضی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی به جامعه محترم پزشکی هستیم که با هر نیت و هدفی که باشد حاصلی جز ایجاد جو بدبینی و بی اعتمادی نسبت به جامعه پزشکی و بر هم خوردن حرمت و تقدس رابطه پزشک و بیمار نخواهد داشت. این امر خود از طرفی به احساس سرخوردگی و ناامیدی در جامعه محترم پزشکی و از طرفی به سردرگمی بیماران عزیز منجر می شود و در نهایت بیشترین ضرر این جو ایجاد شده متوجه بیماران خواهد شد. ضمن سپاس از مسئولین محترمی که با عزمی نو و راسخ، در صدد حل معضلات درمان می باشند، در این رابطه به نظر می رسد لازم باشد که:

1-اولا به ارباب رسانه و بعضی نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی و دیگر روشنفکران مغرض یا نا آگاه، مسئولیت خطیر آنها که نشان دادن واقعیات جامعه بطور کامل و همه جانبه است خاطر نشان شود و به آنها گوشزد شود که بزرگ کردن و زیر ذره بین بردن نقاط تاریک و مبهم یک پدیده اجتماعی ، جز آسیب رساندن به ولی نعمتان آنان که همانا مردم شریف هستند حاصلی ندارد. با اشاره به واقعیاتی که به محضرتان ارائه می شود روشن است که اگر تعداد معدودی متخصص رشته های خاص در مراکزی خاص و درشرایط خاصی درآمدی قابل توجه دارند، یا تعرفه های خیلی زیاد می گیرند دلیل بر تعمیم این امر به همه جراحان در تمام مراکز در تمام کشور نمی شود و بخصوص دلیل بر اهانت به ساحت مقدس پزشکان محترم نیست. اگر به این صورت بخواهیم مسائل را تعمیم دهیم می توان تمام ورزشکاران، هنرمندان، مهندسان رشته های مختلف، تجار و کسبه مختلف(که همه محترم و شریف هستند) را به صرف اینکه بعضی از آنها درآمدهای سرسام آوری دارند (و درآمدشان اغلب چندین برابر درآمد پزشکان پر درآمد می باشد) را به اتهام کسب مال فراوان مذمت کرد. در حالی که برای این اقشار با توجیه داشتن استعداد خاص، درآمد بالا خیلی راحت پذیرفته می شود، لیکن برای تعداد انگشت شمار جراح زبر دست و با فکر و با مهارت های خاص، خیر. باید در نظر داشت که تعداد خیلی معدودی از پزشکان (جراح و غیر جراح) در آمدهای آنچنانی که در رسانه ها مطرح است دارند و یا مبالغ آنچنانی را از بیماران دریافت می کنند و اکثر پزشکان، جراح یا غیر جراح، در کل کشور با درآمدی ناچیز خدمات شایان خود را ارائه می کنند و با تعرفه های ناچیز به امر حفظ جان و سلامت بیماران مشغولند.

2-ثانیا ضمن نشان دادن علل مشکلات موجود در امر سلامت جامعه، راه های معقول برون رفت از این وضعیت ناهنجار که در آن هم بیماران، هم پزشکان و هم مسئولین نگران و ناراحت هستند را به تمام جامعه نشان داد و از مسئولین محترم درخواست کرد که با شجاعت تمام و با گام های استوار در راه حل این مشکلات گام بردارند.

بعضی از مشکلات موجود در تعرفه های درمان که منجر به جوّ سوء ظن و ناامنی در سیستم درمان و همچنین دریافت غیر رسمی حق الزحمه از بعضی بیماران می شود عبارتند از:

- واقعیت این است که در سه دهه اخیر تعرفه های درمان کلا نسبت به تورم موجود در جامعه رشد کمتری داشته است و در تعرفه های جراحی با شدت بیشتری این عقب ماندگی را شاهد هستیم به طوری که اگر با تعرفه ویزیت هم مقایسه کنیم، هر سال درصد افزایش تعرفه جراحی کمتر از افزایش تعرفه ویزیت بوده است. اگر معیار مقایسه را تعرفه های درمان سال 1353 در نظر بگیریم تعرفه عمل کله سیستکتومی معادل 70 ویزیت متخصص بوده است و اینک تعرفه این عمل در بخش دولتی معادل حدود 21 ویزیت بیمار و در بخش تامین اجتماعی معادل ویزیت 31 بیمارو در بخش خصوصی معادل ویزیت 25 بیمار شده است. و شاهد این مطلب اینکه در بخش خصوصی در سه سال گذشته تعرفه جراحی بخش خصوصی از 360000 ریال فقط به عدد 380000 ریال افزایش یافته است( که آن را هم بیمه های تکمیلی قبول ندارند و پرداخت نمی کنند)، درحالی که تورم در جامعه بیداد می کند وتعرفه های خدمات دیگر و کالاهای موردنیاز به مقدار زیادی افزایش یافته است و حتی تعرفه ویزیت هم نسبتا بهتر افزایش پیدا کرده است. در این میان پزشکان بخصوص جراحان برای جبران این نقصان، مجبور به کار روزانه در زمان بیشتر از استاندارد، با سرعت بیش از حد استاندارد و دریافت غیر رسمی از بیماران شده اند که هم برای خود آنها و هم برای بیماران مشکل ساز می باشد.

- همه اینها در حالی است که پزشک ضمن نیاز به داشتن استعداد قابل توجه برای پذیرفته شدن دراین رشته ، لازم است مدت طولانی به تحصیل بپردازد و از جیب خودش خرج کند و کشیک های طاقت فرسا که در هیچ رشته تحصیلی دیگر دیده نمی شود بدهد تا فارغ التحصیل شود و در طول خدمت نیز استرس شدید و مسئولیت سنگین که کمتر شغلی با آن مواجه است را تحمل کند. اگر مطرح می شود که جامعه برای تربیت یک پزشک هزینه زیادی کرده است، نقض زحمات و هزینه های خود پزشک نیست و لذا هم پزشک و هم جامعه باید به نحو احسن از مزایای مهارت وعلم کسب شده پزشک بهره مند گردند.

- ناهماهنگی شدید در نحوه محاسبه و پرداخت حق الزحمه جراحان در مراکز مختلف درمانی وجود دارد. برای مثال درمراکزخصوصی، مراکز آموزشی بهداشت و درمان، مراکز غیر آموزشی آن، بیمارستان های تامین اجتماعی، مراکز وابسته به نیروهای مسلح ، ذوب آهن و غیره هر کدام ضریب خاصی برای پرداخت اعمال می کنند و حتی در تامین اجتماعی نیز بین بیمارستان میلاد و شهید فیاض بخش تهران با مراکز دیگر در کشور به گونه ای متفاوت عمل می شود. در نتیجه اگر متخصصین رشته خاصی ویا در مراکز خاصی بدون دریافت هزینه اضافی می توانند درآمد کافی داشته باشند دلیل بر تعمیم آن به همه مراکز نیست و این نکته ای است که کسانی که مایل به حل این معضل اجتماعی نیستند نادیده می گیرند.

- عدم تناسب تعرفه های جراحی با هم، به طوری که تعرفه بعضی اعمال جراحی باور نکردنی هستند. برای مثال تعرفه عمل جراحی ویپل(عمل 5-7 ساعته) با همه مشکلات و مراقبت ها و پیگیری های لازم و ویزیت های رایگان پس از عمل (در صورت لزوم تا سه ماه بعد) که 35 کا است و پرداخت مبلغ 1850000 ریال بابت آن، یا تعرفه گذاشتن لوله چست تیوب در یک بیمار اورژانسی و بدحال که 2/1 کا می باشد و دریافتی جراح بابت آن 63500 ریال می باشد یا جراحی لوزه با دریافتی حدود 200000ریال یا برداشتن معده یا روده بزرگ هرکدام حدود 110-120 هزارتومان بامراقبت های مشکل و طولانی پس از عمل

هرچند در بعضی رشته های جراحی، بعضی تعرفه ها تاحدی این نقص را جبران می کنند، در بیشتر رشته ها مثل جراحی عمومی، ارتوپدی، گوش و حلق و بینی و زنان اکثر تعرفه های جراحی مشابه موارد فوق هستند. لازم به ذکر مجدد است که تعرفه های جراحی که اشاره شد شامل ویزیت در روزهای پیگیری نیز می شود یعنی اگر برای یک بیمار جراحی ویپل انجام شد و 10 ، 20 یا هر تعداد ویزیت تا مدت سه ماه داشت رایگان و بدون دستمزد خواهد بود و اگر حق الزحمه ای برای ویزیت های پس از عمل درنظر بگیریم حق الزحمه خود عمل به میزان قابل توجهی کمتر می شود(گاهی منفی می شود ). اگر جراح یک بیمار را 10 روز در بخش برای بررسی علت درد شکم بستری کرده مورد بررسی قرار دهد و در پایان، برای بیمار عمل جراحی لاپاراتومی تجویز نماید یا بیماری را که عمل کرده بعلت عوارض مختلف به مدت 10 روز پس از عمل در بخش نگه دارد، جراحی او باعث سوختن دستمزد ویزیت ها خواهد شد و دریافتی او کمتر از عمل نکردن خواهد شد. (این اعداد و ارقام واقعی مراکز تامین اجتماعی و کمتر از آن در مراکز غیر دانشگاهی بهداشت و درمان را اگر کسانی که در صدا و سیما و مطبوعات به مخدوش کردن چهره جامعه محترم پزشکی و بخصوص جراحان محترم می پردازند و غیر منصفانه آنها را با اراذل و اوباش مقایسه و تشبیه می کنند بخوانند و بدانند، قطعا از اظهارات خود پشیمان خواهند شد). لازم به ذکر است که علیرغم همه این مشکلات در تعرفه ها، بیماران اورژانسی و اکثریت بیماران مراجعه کننده به درمراکز دولتی با همان تعرفه کم، سرویس قابل قبول دریافت می کنند.

- تعرفه های درمان های اورژانس با وجود استرس و وقت گیری بیشتری که دارند با تعرفه های درمان های الکتیو مساوی هستند. این امر باعث می شود که، به رشته هایی که درگیری بیشتری با موارد اورژانسی دارند مثل جراحی عمومی، قلب، اطفال، زنان و داخلی، ظلم و اجحاف بیشتری شود. بخصوص اینکه در درمانهای اورژانس معمولا کمبود امکانات و کادر درمانی کمکی، بیشتر خود را نشان می دهد و وقت زیادی را از پزشک متخصص می گیرد. گاهی حق الزحمه ویزیت یا بعضی جراحی های اورژانسی مثل گذاشتن چست تیوب، کت دان نافی یا گذاشتن کاتتر ورید مرکزی، کفاف هزینه ایاب وذهاب پزشک را هم نمی کند.

- پیشنهاد می شود که:

- الف-نسبت تعرفه ها توسط یک تیم کارشناس خبره اصلاح گردد و در ضمن، کل تعرفه ها نیز به نسبت عقب ماندگی از تورم، اصلاح گردد که این روند باید شامل افزایش تعرفه درمان های اورژانس به میزان تقریبا دو برابر تعرفه های دیگر نیز باشد.

- ب-سازمانهای بیمه گر تقویت گردند و تعرفه ها توسط آنها پرداخت شود و حتی در بخش خصوصی نیز رابطه پولی بین بیمار و پزشک کلا قطع شود.

- ج-نظارت و کنترل دقیق نیز که خود در بر گیرنده زوایا و ابعاد مختلفی است پس از اصلاح وضعیت فعلی تعرفه ها و بهبود شرایط کاریو ایجاد حداقل شرایط عادلانه که مانع از توجیه بی نظمی و سوء استفاده از شرایط باشد، بر قرار گردد.چنین نظارتی به خوبی می تواند برخورداری بیماران عزیز را از درمانی شایسته و اصولی تضمین نماید و هدف مقدس مسئولین سلامت جمهوری اسلامی که همانا درمان علمی توام با حفظ کرامت بیمار می باشد، و فرمایش مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه بیمار نباید دغدغه ای جز درد و رنج بیماریش داشته باشد، را تامین کند.


آدرس مطب : اصفهان خیابان آمادگاه جنب قنادی بابک
تلفن : 32225166 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
سوالات پزشکیمطالب و مقالاتمطالب صنفی اجتماعیصفحه اصلیپیامهای کاربرانسایتهای دیگربرنامه هفتگیتحلیلی بر تعرفه های درما